Sudor Fibră Optică

Chisinau
Posted 1 lună ago

Responsabilități:

– Realizează operațiunile necesare construcției rețelelor de fibră optică: sudare cabluri optice, instalare echipamente optice specifice cu respectarea proiectelor tehnice și a instrucțiunilor de montare;
– Asigură operațiunile necesare modernizării rețelelor de fibră optică, conform proiectelor tehnice;
– Responsabil de întreținerea rețelei de fibră optică; verifică preventiv parametrii optimi de funcționare prin activități specifice de control, măsurare și diagnosticare a funcționării rețelei;
– Execută și actualizează planurile de dezvoltare ale rețelei de fibră optică;
– Asigură suport pentru dezvoltarea normală a rețelei de distribuție fibră optică pentru servicii de date/Internet B2B (Rețele Optice Dedicate).

Cerințe:

Candidatul trebuie să cunoască:
– Structura generală a unei rețele de transport date;
– Tehnologiile PON, FTTx;
– Principii de bază ale opto-electronicii, aparate optice de sudare și măsurare;
– Citirea și elaborarea schemelor optice de sudare;
– Permis de conducere categoria – B.

Compania oferă un pachet salarial motivant și alte bonusuri, oportunitatea dezvoltării unei cariere într-o echipă de profesioniști, training-uri de specialitate și un mediu de lucru modern.

Persoanele interesate sunt invitate să trimită CV-ul în atenția Departamentului Resurse Umane pe adresa hr@starnet.md,
cu specificarea postului – Sudor fibră optică.

Job Features

Job CategoryTehnic